Dystonie hudebníků

23.02.2020

K onemocnění fokální dystonie muzikantů je v českém jazyce nejblíže přeložený ekvivalent - křeče hudebníků. 

V zahraniční literatuře se nejčastěji setkáme s "musician's cramp" nebo s "musician´s dystonia" (MD). MD je v angličtině popisována jako "task-specific movement disorder", což znamená, že jsou fokální dystonie spojené se specifickým úkonem. MD se projevuje bezbolestnou svalovou diskoordinací a ztrátou kontroly nad intenzivně trénovanými pohyby muzikanta při hraní na hudební nástroj (Altenmüller, 2003). Dystonie u hudebníků se obvykle manifestuje jako fokální problém s nejčastějším postižením rukou (pianisté, houslisti, kytaristé), ale postižena může být také oblast úst a obličeje u hráčů na dechové nástroje (fagot, hoboj, klarinet, lesní roh, trumpeta). Pro část hudebníků, které toto onemocnění postihne, znamená MD konec kariéry. Při obezřetné léčbě se ale může většina hudebníků vrátit k plnému a bezbolestnému hraní, ačkoliv fokální dystonie zůstávají zpravidla k léčbě rezistentní. Mezi 1 353 instrumentálními hudebníky osobně vyšetřenými Ledermanem, byly nejčastějšími diagnózami funkční a struktuální muskuloskeletální poruchy v 64 %, periferní neuropatie ve 20 % a fokální dystonie v 8 %. Na základě dalších odhadů je touto nemocí postiženo 1% hudebníků celého světa (Altenmüller, 2003).

zdroj Lukáš Krejčí Karlova, 2. lékařská fakulta, Klinika rehabilitace a tělovýchovného lékařství, 

Fokální dystonie specifická pro daný úkol může ovlivnit i lidi, kteří hrají sport a zabývají se jinými povoláními zahrnujícími opakované, vysoce procvičené pohyby. Například, někteří golfisté zažívají nedovolené záškuby zápěstí během pohybu, Křeče svalů rukou a paží mohou také ovlivnit tenisty, kulečníky, vrhače šipek a další sportovce. Kromě toho byla u krejčích, obuvníků, kadeřníků a lidí, kteří často píší nebo používají počítačovou myš, hlášena dystonie specifická pro daný úkon.

Abnormální pohyby spojené s fokální dystonií specifickou pro daný úkon jsou obvykle bezbolestné, ačkoli mohou narušovat hudební výkon a jiné činnosti, mohou způsobit úzkost. Závažné případy mohou způsobit profesní postižení.