Blefarospasmus

opakující se křeč očních víček.  

Často jako reakce na jiné oční nemoci cizí tělísko, oční záněty či při některých neurologických chorobách. Může dokonce dojít k tomu, že pacient nemůže dočasně otevřít víčka a je tak přechodně slepý.  

Známky a příznaky benigního esenciálního blefarospazmu se obvykle objevují v polovině až pozdní dospělosti a postupně se zhoršují. Mezi první příznaky tohoto stavu patří zvýšená frekvence mrkání, suché oči a podráždění, které je zhoršeno větrem, znečištěním vzduchu, slunečním zářením a dalšími dráždivými látkami .  

Tyto příznaky mohou začít jedním okem, ale nakonec postihují obě oči. Postižení jedinci mají stále větší potíže s udržováním otevřených očí, což může vést k vážnému poškození zraku. 

U více než poloviny všech lidí s benigním esenciálním blefarospazmem se příznaky dystonie rozšířily mimo oči a ovlivnily další obličejové svaly v jiných částech těla.  

Když lidé s benigním esenciálním blefarospasmem zažívají také nedobrovolné svalové křeče ovlivňující jazyk a čelist (oromandibulární dystonii), je kombinace příznaků a symptomů známa jako Meigeho syndrom. 

VÍCE ODKAZ letáček 

NA BROŽURU  

 

Více brožurka o blefarospasmu v angličtině 

 autorka Profesorka Brigittte Girard je doktorka medicíny, oftalmoložka a chirurg, členka Francouzské společnosti oftalmologické a členka Americké akademie oftalmologie. Byla šéfka Resident at Paris, VI Fakulty Medicine, je také profesorkou na Paris Hospital College of Medicine a prezidentkou Department of Oftalmology at Tenon Hospital and Saint-Antoine Hospital in Paris, Je rovněž viceprezidentkou vědecké komory AMDYS, asociace, která spojuje všechny pacienty s blefarospasmem 

V této knize je zpřístupněna celá řada aspektů blefarospasmu a výpovědí skutečných pacientů. Slova pacientů vyjadřuji fakt, že onemocněni, kterým trpí, je doposud málo známé a málo pochopené.  

Pacienti budou odhalovat své vlastni zkušenosti s tím, jak jsou přehazovaní mezi různými specialisty, odmítaní některými sociálními skupinami a zraňováni neporozuměním jejich nejbližších. 

Statisticky malá skupinka pacientu není sama. Tato kniha je věnovaná právě jim a zrovna tak doktorům, kteří si dali tu práci a trpělivost, profesionalitu a pečlivost a hledají efektivní léčbu a péči o tyto pacienty. Profesorka Brigitte Girard  dystonii, jejíž jednou odnoží je také blefarospasmu. Příběh pacientky z této knihy si můžete přečist na záložce Příběhy pacientů